7 Aralık 2017 Perşembe

Chateau de Chenonceau Nehir Üzerindeki Şato (Chenonceau Şatosu)

Château de Chenonceau, Fransa'daki Chenonceaux kasabasının yakınında, Loire Vadisi'nin en ünlü şatolarından biridir. Chateau kısmen, özel günlerde çok sakin ve dingin olan bir Cher Nehri üzerinde kurulması nedeniyle özel bir göl gibi duruyor. Dört yüzyıla uzanan kadının neredeyse kesintisiz bir halefi tarafından inşa edilmiş, korunmuş, muhafaza edilmiş, sevilmiş ve savaşılmış olan Chateau'nun diğer özelliği. Château de Chenonceau bu nedenle halk arasında "bayanlar şatosu" olarak bilinir.


Fotoğraf kredi :Ra-smit / Wikimedia


Chateau, 16. yüzyılın başlarında Thomas Bohier, Chamberlain'den Fransa Kralı Charles tarafından inşa edildi ve yeri satın alarak eski kaleyi yıktı ve şato için yol göstermek üzere orda duran bir mangal fabrikasını yıktı. Thomas'ın eşi Katherine Briçonnet, inşaatın büyük bölümünü denetledi. Fakat Thomas öldükten sonra, kale Francis tarafından ödenmemiş borçlar için ele geçirildi. Kral, Frances Château de Chenonceau'yu satın aldıktan kısa bir süre sonra öldü, bu nedenle kale, oğlu olan Henry II'ye geçmesi sağlandı.
Henry II, şövalyeyi metresi olan Diane de Poitiers'e hediye etti; Tadı ve lüksü seven bir kadın, şatoyu süsledi, muntazam bahçeler ekledi ve Cher Nehri boyunca bir köprü kurdu. 1559'da Henry II trajik bir yarışma kazasında öldürüldükten sonra dul Catherine de 'Medici, fırsattan yararlanarak Diane'yi şatonun dışına attı.
Catherine, Château de Chenonceau'yu yenileyerek ve genişletmek için bir servet harcadı. Diane'nin yapmış olduğu köprünün tepesine ünlü İtalyan Rönesans tarzı iki katlı galeri ekledi.
Catherine'in 1589'da ölümü üzerine, chateau kral Henry III'in eşi, Louise de Lorraine-Vaudémont'un kayınvalisine gitti. Aynı yıl Henry III suikaste uğradı ve Louise depresyona girdi. Hayalinde Lousie, Chenonceau'yu yatak odasını siyah renkte bir resim haline getiren bir mezara dönüştürdü ve yas için giydiği kıyafetlerle gezmeye başladı. Sonunda Louise yeğeni yeğeni yeğeni  chateau bıraktı, daha sonra sadece altı yaşındaydı ama dört yaşındaki oğlu Henri IV ve onun metresi ve gelecek Vendôme Dükü için önceden kuşatılmıştı. Bourbonlar şatonun ilgisini çekmediği için sonraki yüz yıl boyunca şato çöküşe girdi.
1733 yılında mülkiyet Claude Dupin adlı varlıklı bir hükümdar tarafından satın alındı. Karısı Louise Dupin, Chenonceau'da Voltaire, Montesquieu ve Fontenelle, doğa bilimci Buffon ve oyun yazarı Marivaux gibi parlak zihinleri çeken edebi bir salon kurdu. Fransız Devrimi patlak verdiğinde ve ayaklananlar Chenonceau'yu kraliyet aşırılığının sembolü olarak yok etmekle tehdit edince, Louise Dupin meleğe birçok kilometre için nehrin tek köprüsü olduğunu hatırlatarak şatoyu kurtardı.
Şatoya damgasını vuran son kadın, zengin bir mirasçısı Marguerite Pelouze'ydi ve 1864'te şatoyu satın alarak restore etmeye başlamıştı. İç mekanı tamamen yeniledi ve Catherine de 'Medici'nin eklemelerinden birkaçını kaldırdı. Ne yazık ki Marguerite restorasyon ve lüks yaşam biçiminde çok para harcamış ve kırılma noktasına gelip şatoyu satmak zorunda kalmıştı.

Chateau'nun şu an hala sahip olduğu Henri Menier'i 1913'te satın aldı ve bu güne kadar sahipliğini koruyor.


Photo credit: Bert Kaufmann/Flickr


Photo credit: Yvan Lastes/Wikimedia

Approach to the entrance. Photo credit: Dennis Jarvis/Flickr


Photo credit: Dennis Jarvis/Flickr


 Köprü üzerindeki galeri. Photo credit: Dennis Jarvis/Wikimedia


 Photo credit: Cristian Bortes/Flick


Photo credit:  Jean-Claude MOUTON / Flickr


 Diane de Poitiers 'Bedroom - Şöminenin üstünde resim Catherine de' Medici. Murillo'nun sağındaki resim Bakire ve Çocuk'tır. Yatağın arkasında iki adet 16. yüzyıl Flaman halıları yer alıyor
 Francois I, Çizim Odası'nı görkemli bir Rönesans şöminesi ile tamamlıyor.
Photo credit: Dennis Jarvis / Flickr

Yeşil Araştırma - Catherine de 'Medici, Henri II'nin ölümünden sonra naip olduğu zaman Fransa'yı bu odadan yönetti.

  
Photo credit: Bert Kaufmann / Flickr                                                                                   


EmoticonEmoticon