4 Nisan 2017 Salı

Bulgaristan'ın bodrum dükkanları

Sokak satcıları tüm dünyada vardır. Yüksek kiralar ve ekonomik ticari alanların bulunamaması sebebi ile Bulgaristan'nın Sofia (Sofya) şehrinde dükkanları bodruma itmiş gibi gözüküyor.

Klek dükkanları olarak bilinen bu bodrum dükkanları Bulgaristan'nın Sofya kentine özgüdür. Mağazalar kaldırımda, genellikle diz seviyesinin altında açılan küçük bir pencere içeren binaların bodrumunda bulunur. Bu yüzden "klek dükkanları" olarak bilinirler -klek bulgarcada diz demektir. Ürünler kaldırımda dışarıda sergileniyor, ancak bir şeyler sipariş etmek için müşterilerin bodrumun içindeki trader'ın loş yüzüne ve pencereye gelip durmaları gerekiyor.

Klek mağazası sahipleri, yirmi yıl önce komünizmin çöküşünden sonra Bulgaristan'ın ilk girişimcilerinden bazılarıydı. Komünizm düştüğünde ve üretimdeki özel mülkiyet yasallaştığında, bunlar görünür olan ilk küçük işletmelerden biriydi. Bodrumlar, geçmekte olan vatandaşlara içki, atıştırmalık, alkol ve sigara alınan küçük dükkanlara dönüştürüldü. Pencerenin etrafında renkli, cam kaplı raflar, dükkanın sunduğu ürünleri gösteriyor. Bazen gerçek mallar yerine resimler gösterilmektedir.

Bazı klek dükkanları ayakkabı tamiri ve diğer tür hizmet odaklı işletmelerde olabilmektedir. Birçok mağaza gece geç saatlere kadar açıktır ve hatta bazen 7 gün 24 saat açıktır.

Tüm fotoğraflar sograph / Flickr'dan alınmıştır.
Kaynaklar : Popupcity / Bulgaria Observed


EmoticonEmoticon